You are here
Home > Berlinale > Doua scurt metraje romanesti la Berlinale 2011!

Doua scurt metraje romanesti la Berlinale 2011!

Festivalul International de la Berlin a anuntat astazi lista scurt metrajelor care vor concura pentru premiile sectiunii de scurt metraj (care in acest an a implint 5 ani de existenta). Printre ele… suprinza pentru Romania! Doua filme romanesti vor rula in competitia oficiala.

Este vorba de doua premiere mondiale, 15 Iulie (regia Cristi Iftime) si Apele tac (regia Anca Miruna Lazarescu).

Imagine din scurt metrajul 15 Iulie.

Avandu-i pe Adrian Titieni si Lorena-Andrada Zabrautanu in rolurile principale, scurt metrajul  lui Cristi Iftime, 15 Iulie  se concentreaza pe relatia dintre un tata si o fiica.

Andi Vasluianu in Apele tac. (Foto de Christian Stangassinger).

In Apele tac, actiunea se petrece in Romania anului 1986. Gregor si Vali vor sa fuga din tara, trecand Dunarea inot, spre partea sarba. Pentru a fi sigur de reusita fugii, Gregor are o singura conditie: Vali trebuie sa isi lase sotia in urma. 

In total 25 de filme din 21 de tari vor concura pentru premiile sectiunii: Ursul de Aur, Ursul de Argint (Premiul Juriului), Premiul DAAD si o nominalizare la Premiile Academiei Europene de Film / Scurt metraj.

In 2011, cineastul si fotograful american Nan Goldin, regizorul israelian si directorul de la Sam Spiegel Film and Television School Renen Schorr precum si regizorul Tunisian si producatorul Ibrahim Letaief vor alege castigatorii sectiunii Berlinale Shorts.

Premiile vor fi anuntate sambata 19 februarie 2011.

Cea de-a 61-a editie a Festivalului International de Film de la Berlin va avea loc intre 10-20 februarie 2011. CineFan se va afla din nou la fata locului de unde va va aduce cele mai calde stiri despre cel mai important festival de film de la inceput de an!

 
CineFan.ro va prezinta lista completa a scurt metrajelor din cadrul Berlinale Shorts 2011:

15 iulie, Cristi Iftime, Romania, 12’

Apele tac, Anca Miruna Lazarescu, Germania / Romania, 31’

Ashley/Amber, Rebecca R. Rojer, SUA, 22’

Aterfodelsen, Hugo Lilja, Suedia, 28’

Back by 6, Peter Connelly, Belgia, 28’

Cleaning up the Studio, Christian Jankowski, Coreea, 10’

Erdo, Gyorgy Mor Karpati, Ungaria, 12’

Fragen an meinen Vater, Konrad Mühe, Germania, 11’

Green Crayons, Kazik Radwanski, Canada, 10’

Heavy Heads, Helena Frank, Danemarca, 8’

La Calma, Fernando Vílchez Rodríguez, Peru, 20’ 

La Ducha, Maria Jose San Martin, Chile, 10’

PARANMANJANG, PARKing CHANce (PARK Chan-wook, PARK Chan-kyong), Park Chan-wook, Park Chan-kyong, Coreea, 33’

Pera Berbangê, Arin Inan Arslan, Turcia, 15’

Planet Z, Momoko Seto, Franta, 10’

Pu-Seo-Jin Bam, Yang Hyo-joo, Coreea, 23’

Rao Yi Sheng, Alexej Tchernyi, Wu Zhi, Germania, 7’

Scenes From The Suburbs, Spike Jonze, SUA, 28’

Sju dagar i skogen, Peter Larsson, Suedia, 6’      

Stick Climbing, Daniel Zimmermann, Austria / Elvetia, 14’         

Sudsanan, Pimpaka Towira, Thailanda, 30’   

Susya, Dani Rosenberg, Yoav Gross, Israel / Palestina, 15’

Świteź, Kamil Polak, Polonia, 21’

Tomorrow Everything Will Be Alright, Akram Zaatari, Liban / Marea Britanie, 7’

Woman Waiting, Antoine Bourges, Canada, 15’

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Top