You are here
Home > Featured > TIFF 2009 la Bucuresti si Sibiu – Programul complet al proiectiilor

TIFF 2009 la Bucuresti si Sibiu – Programul complet al proiectiilor

Cea de-a opta editie a Festivalului International de Film Transilvania (TIFF) s-a incheiat la Cluj-Napoca duminica seara, 7 iunie, cu proiectia filmului Cenusa si sange (regia Fanny Ardant).
 
Cei ce nu au testat atmosfera si filmele TIFF-ului clujean sunt invitati la Sibiu si Bucuresti, pentru ca de miercuri, 10 iunie, TIFF-ul prezinta in aceste doua orase o serie de proiectii de neratat.

postertiff1
 
Posterul 1 al TIFF 2009 (Toma Cuzin).

In perioada 10 – 14 iunie, sibienii sunt asteptati in curtea Colegiului National Samuel von Brukenthal, la Teatrul de vara din Parcul Tineretului si la Centrul Cultural Habitus (subsol Biserica Romano-Catolica). Pe parcursul celor cinci zile de festival, ei vor putea urmari 25 de filme, marca TIFF 2009.
 
TIFF-ul da intalnire bucurestenilor in perioada 10 – 18 iunie la Cinema Elvira Popescu si la Muzeul Taranului Roman cu o selectie de 35 de filme.
 
Printre titlurile-vedeta ale TIFF-ului sibian se afla Il Divo (r. Paolo Sorrentino), Repo! The Genetic Opera (r. Darren Lynn Bousman) sau Cenusa si sange – film ce va inchide a treia editie a TIFF-ului la Sibiu, cu o proiectie speciala in prezenta actorului Ion Besoiu, unul dintre actorii romani din distributia internationala a acestui film.

postertiff2

Posterul 2 al TIFF 2009 (Andi Vasluianu).
 

Programul TIFF-ului de Bucuresti cuprinde titluri precum Nord (r. Rune Denstad Langlo) – castigatorul Trofeului Transilvania 2009 (alaturi de filmul Politist, adjectiv al regizorului Corneliu Porumboiu), Sufocare / Choke (r. Clark Gregg), Contesa / The Countess (in regia lui Julie Delpy, cu Anamaria Marinca in unul din rolurile principale) sau controversatul Antichrist, in regia lui Lars von Trier.
 
Pretul unui bilet la proiectiile TIFF Bucuresti de la Muzeul Taranului Roman este de 8 lei, iar la Cinema Elvira Popescu de 7 lei.
 
Intrarea in toate cele trei locatii TIFF Sibiu este libera.
 
 
CineFan.ro va prezinta Programul TIFF la Elvira Popescu (Bucuresti)
 
 
Miercuri 10 iunie
 
18.00 ZIUA LUI YURI / Yuryev den (Rusia, 2008 ; 2h18)
R: Kirill Serebrennikov; Cu: Kseniya Rappoport, Yevgeniya Kuznetsova
 
20.30 CONTESA / The Countess (Franta-Germania, 2009 ; 1h34)
R: Julie Delpy; Cu: Julie Delpy, Anamaria Marinca, William Hurt, Daniel Brühl
 
Joi 11 iunie
 
18.00 STRAINI / Zarim / Strangers (Israel-Franta, 2007 ; 1h24 min)
R: Guy Nattiv, Erez Tadmor; Cu: Patrick Albenque, Lubna Azabal, Mila Dekker
 
20.30 ZIFT (Bulgaria, 2008 ; 1h32)
R : Javor Gardev; Cu: Zahary Baharov, Tanya Ilieva, Vladimir Penev
 
Vineri 12 iunie
 
18.00 MAMUT / Mammoth (Suedia-Danemarca-Germania, 2009 ; 2h05)
R: Lukas Moodysson; Cu: Gael García Bernal, Michelle Williams.
 
20.30 HELSINKI NAPOLI TOATA NOAPTEA / Helsinki Napoli All Night Long (Finlanda-Suedia, 1987 ; 1h34)
R: Mika Kaurismaki; Cu: Kari Väänänen, Roberta Manfredi, Jean-Pierre Castaldi
 
Duminica 14 iunie
 
16.00 NORD (Norvegia, 2009 ; 1h19)
R: Rune Denstad Langlo; Cu: Anders Baasmo Christiansen, Marte Aunemo
 
18.00 INVOLUNTAR / De offrivilliga / Happy Sweden (Suedia, 2008 ; 1h38)
R: Ruben Ostlund; Cu: Villmar Bjorkman, Linnea Cart-Lamy, Leif Edlund
 
20.00 TREABA DE BARBAT / Myehen tyo (Finlanda, 2007 ; 1h40)
R: Aleksi Salmenpera; Cu: Tommi Korpela, Maria Heiskanen, Jani Volanen
 
22.00 GANES (Finlanda, 2007 ; 1h50) – Film documentar
R: Jukka-Pekka Siili; Cu: Eero Milonof, Jussi Nikkilä, Olavi Uusivirta
 
Luni 15 iunie
 
18.00 ASCUNZISUL / Il Nascondiglio / The Hideout (SUA-Italia, 2007 ; 1h40)
R: Pupi Avati; Cu: Laura Morante, Treat Williams, Rita Tushingham
 
20.30 HAI NOROC! / Bahrtalo! (Ungaria, 2008 ; 1h23)
R: Lakatos Robert; Cu: Boros Lorand, Gabor Lajos
 
Marti 16 iunie
 
18.00 UN PROFESOR DE TARA / Venkovsky Ucitel / A Country Teacher (Cehia-Franta-Germania, 2008 ; 2h)
R: Bohdan Slama; Cu: Pavel Liska, Zuzana Bydzovska
 
20.30 TREZIT DIN VIS / Amanecer de un sueño / Awaking from a Dream (Spania-Polonia, 2008 ; 1h40)
R: Freedy Mas Franqueza; Cu: Maria Almudever, Hector Alterio
 
Miercuri 17 iunie
 
18h00 NUNTA LA TARA / Sveitabruokaup (Islanda, 2008 ; 1h39)
R: Valdis Oskarsdottir; Cu: Hreinn Beck, Erlendur Eiriksson
 
20.30 DRAGOSTE IN STIL TANDOORI / Tandoori Love (Elvetia, 2008 ; 1h32)
R : Oliver Paulus; Cu: Lavinia Wilson, Vijay Raaz, Martin Schick
 
Joi 18 iunie
 
18.00 LA NOAPTE DORM LA HOLLYWOOD / J’irai dormir a Hollywood! (Franta, 2008 ; 1h40) – Film documentar
R: Antoine de Maximy; Cu: Antoine de Maximy
 
20.30 SUFOCARE / Choke (SUA, 2008 ; 1h29)
R: Clark Gregg; Cu: Sam Rockwell, Anjelica Huston
 
 
Programul TIFF Bucuresti la Muzeul Taranului Roman (Bucuresti)
 
 
Miercuri 10 iunie
 
21:15 – proiectie in aer liber
RENE (Republica Ceha, 83 min) -Documentar.
Regia Helena Trestikova.
 
Joi 11 iunie
 
19:00 – proiectie in sala
NORD (Norvegia, 2009, 79 min)
Regia Rune Denstad Langlo.
 
21:15 – Proiectie in aer liber
TREZIT DIN VIS (Spania, Polonia, 2008, 100 min)
Regia Freedy Mas Franqueza
 
Vineri 12 iunie
 
19:00 – proiectie in sala
ANTICRISTUL (Danemarca, 2009, 104 min)
Regia Lars Von Trier
 
21:15 – proiectie in aer liber.
UN PROFESOR DE TARA (Republica Ceha, 120 min)
Regia: Bohdan Slama
 
23:15 – proiectie in aer liber
NUNTA LA TARA (Islanda, 99 min)
Regia: Valdis Oskarsdottir
 
Sambata 13 iunie
 
17:00 – proiectie in sala
KATALIN VARGA (Romania, Ungaria, Marea Britanie, 2009, 82 min)
Regia Peter Strickland
 
19:00. Proiectie in sala
MY MARLON AND BRANDO (Turcia, 2008, 92 min)
Regia Huseyin Karabey
 
21:15 – proiectie in aer liber
ZIUA LUI YURI (Rusia, 138 min)
Regia: Kirill Serebrennikov
 
23:15. Proiectie in aer liber
ZIFT (Bulgaria, 92 min)
Regia: Javor Gardev
 
Duminica 14 iunie
 
17:00 – proiectie in sala
MACHAN (Germania, Sri Lanka 2008, 109 min)
Regia Uberto Pasolini
 
19:00 – proiectie in sala.
FLAME SI CITRON (Danemarca, 130 min)
Regia: Ole Christian Madsen
 
21:15 – proiectie in aer liber
TANDOORI LOVE (Elvetia, 92 min)
Regia: Oliver Paulus
 
Marti 16 iunie
 
19:00 – proiectie in sala.
PA-RA-DA (Italia, Franta, Romania, 100 min)
Regia: Marco Pontecorvo
 
21:15 – proiectie in aer liber
MAGNUS (Estonia, Marea Britanie, 86 min)
Regia: Kadri Kousaar
 
Miercuri 17 iunie
 
21:15 – proiectie in aer liber
GARAPA (Brazilia, 106 min) Documentar
Regia: Jose Padilha
 
Joi 18 iunie
 
19:00 – proiectie in sala
CUM SA FII (Marea Britanie, 84 min)
Regia: Oliver Irving
 
21:15 – proiectie in aer liber
ASCUNZISUL (Italia, SUA, 100 min)
Regia: Pupi Avati
 
 
Program TIFF la Sibiu
 
Curtea Colegiului National Brukenthal (in fiecare zi, cu incepere de la ora 22.00)
 
Miercuri, 10 iunieJCVD (Belgia-Luxemburg-Franta, 2008) film prezentat la Festivalurile Internationale de Film de la Toronto, Bangkok si Cannes (in afara competitiei)
 
Joi, 11 iunieRepo! Opera Genetica (SUA, 2008), a castigat Ground-Breaking Award la Festivalul de Film Fant – Asia 2008
 
Vineri, 12 iuniePolitist, adjectiv (Romania, 2009), Marele Premiu al Juriului si Premiul FIPRESCI la Festivalul International de Film de la Cannes 2009, sectiunea Un Certain Regard
 
Sambata, 13 iunieCenusa si sange (Franta-Romania-Portugalia, 2009), prezentat in selectia oficiala a Festivalului International de Film de la Cannes 2009
 
Duminica, 14 iunieMamut (Suedia-Danemarca-Germania, 2009), film selectionat in competitia oficiala a Festivalului de Film de la Berlin 2009
 
 
Sibiu – Centrul Cultural Habitus (in fiecare zi, cu incepere de la ora 16.00)
 
Miercuri, 10 iunieZift (Bulgaria, 2008) cel mai bun film bulgaresc la Festivalul de Film de la Sofia 2009, premiul special al publicului, golden chest si premiul Galya Bacvarova La Festivalul Golden Chest Television
 
Miercuri, 10 iunie, ora 18.00 – Forever (Slovenia, 2008) premiul pentru cea mai buna actrita in rol principal, cel mai bun montaj la Premiile industriei de film din Slovenia 2008, prezentat la Festivalul de la Film de la Rotterdam si Ljubliana.
 
Miercuri, 10 iunieNoaptea alba a nuntii mele (Islanda, 2008) nominalizat la premiul Consiliului Nordic 2008, prezentat la Festivalul de Film de la Toronto 2008, a castigat 7 trofee, printre care cel mai bun film, cel mai bun actor in rol principal si cea mai buna imagine la Premiile Eddas (premiile industriei de film si televiziune din Islanda
 
Joi, 11 iunieThe Higher Force (Islanda, 2008) – prezentat la Festivalul de Film de la Rotterdam 2009, Minneapolis 2009, Seattle 2009
 
Joi, 11 iunie, ora 18.00 – Dragoste in stil Tandoori (Suedia, 2008) – premiul pentru Contributie Artistica la Festivalul de Film de la Cairo 2008
 
Joi, 11 iunie, ora 20.00 – Ruptura (Polonia, 2008) – premiul special Cottbus Film Festival of Young East European Cinema, cel mai bun scenariu, mentiunea onorabila a Festivalului de Film Polonez
 
Vineri, 12 iuniePranzul de pe 15 august (Italia, 2008) – premiul Satyajit Ray la Festivalul International de Film de la Londra, trei premii pentru cel mai bun film la Festivalul de Film de la Venetia 2008
 
Vineri, 12 iunie, ora 18.00 – Nunta la tara (Islanda, 2008) – nominalizat la Steaua de Aur la Festivalul de Film de la Marakech 2008
 
Vineri, 12 iunie, ora 20.00 – Pamant inghetat (Finlanda, 2005) – premiul pentru cel mai bun scenariu la Festivalul de Film de la Atena, premiul special al juriului la Festivalul de la Bergen, Gotteburg si Moscova
 
Sambata, 13 iunieGanes (Finlanda, 2007) – premiul pentru cele mai bune costume si cea mai buna scenografie si doua nominalizari la Premiile Jussi
 
Sambata, 13 iunie, ora 18.00 – Herb si Dorothy (SUA, 2008) – premiul publicului, premiul Golden Starfish la Festivalul International de Film de la Hamptons, Premiul Publicului la Festivalul de Documentar Silverdocs
 
Sambata, 13 iunie, ora 20.00 – Carmen il intalneste pe Borat (Olanda, 2008)
 
Duminica, 14 iunieTrei Barbati Intelepti (Finlanda, 2008) – Premiul Juriului la Festivalul de Film Tallin Black Nights
 
Duminica, 14 iunie, ora 18.00 – Il Divo (Italia, 2008) – premiul special al juriului in competitia oficiala Palme D’or a Festivalului de Film de la Cannes, premiul pentru cel mai bun actor la Premiile Academiei Europene de Film 2008, 16 nominalizari la Premiile David di Donatello
 
Duminica, 14 iunie, ora 20.00 – Stanga (Olanda, 2008) – prezentat la Festivalurile Internationale de Film de la Rotterdam si Atena
 
Sibiu – Teatrul de Vara – Parcul Tineretului (in fiecare zi de la ora 22.00)
 
Miercuri, 10 iunieAscunzisul (Italia, 2007)
 
Joi, 11 iunieCumplit de fericit ( Danemarca, 2008) – Silver Hugo la Festivalul De Film de la Chicago 2008, Globul de Cristal, Don Quijote – Mentiunea Speciala la Festivalul de Film de la Karlovy Vary 2008
 
Vineri, 12 iunieApe tulburi (Norvegia, 2008) – Premiul Publicului si Steaua de Mare la Festivalul International de Film de la Hamptons 2008
 
Sambata, 13 iunie
Treaba de barbat (Finlanda 2009) – Premiul Publicului si Steaua de Mare la Festivalul International de Film de la Hamptons 2008
 
Duminica, 14 iunieFotbalisti descoperiti (Polonia, 2008) – Cele mai bune costume, Cel mai bun actor intr-un rol secundar la Festivalul de Film Polonez.

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Top