You are here
Home > Featured > TIFF 2009: Ghidul Festivalului – toate filmele, toate sectiunile

TIFF 2009: Ghidul Festivalului – toate filmele, toate sectiunile

postertiff1

Anul aceasta, TIFF-ul are 2 variante de afis. Aceasta e prima cu Toma Cuzin

postertiff2

…iar a doua cu Andi Vasluianu.

CineFan va prezinta un Ghid Complet al filmelor de la TIFF 2009, pe sectiuni:

COMPETITIE

O istorie completa a esecurilor mele sexuale / A Complete History of My Sexual Failures (Marea Britanie, 2008)
R. Chris Waitt; Cu: Alexandra Boyarskaya

Toti ceilalti / Everyone Else / Alle Anderen (Germania, 2009)
R. Maren Ade; Cu: Birgit Minichmayr, Lars Eidinger
 
Trezit din vis / Awaking from a dream / Amanecer de un sueno (Spania / Polonia, 2008)
R. Freedy Mas Franqueza; Cu: Maria Almudever, Hector Alterio

Hai noroc! / Good Luck! / Bahrtalo! (Ungaria, 2008)
R. Robert Lakatos; Cu: Lorand Boros, Lajos Gabor

La noapte dorm la Hollywood / Hollywood I’m sleeping over tonight / J’irai dormir a Hollywood (Franta, 2008)
R. Antoine de Maximy; Cu: Antoine de Maximy

Copilul din Kabul / Kabuli Kid (Franta / Afganistan, 2008)
R. Barmak Akram; Cu: Hadji Gul, Valery Schatz

Fata in casa / The maid / La nana (Chile / Mexic, 2009)
R. Sebastian Silva; Cu: Catalina Saavedra, Claudia Celedon

Machan (Sri Lanka / Italia / Germania, 2008)
R. Uberto Pasolini; Cu: Dharmapriya Dias, Gihan De Chickera

Esti Marlon si Brando / My Marlon and Brando / Gitmek: Benim Marlon ve Brandom (Turcia, 2008)
R. Huseyin Karabey; Cu: Ayca Damgaci, Hama Ali Kahn

Nord / North / Nord (Norvegia, 2009)
R. Rune Denstad Langlo; Cu: Anders Baasmo Christiansen

Politist, adjectiv (Romania, 2009)
R. Corneliu Porumboiu; Cu: Dragos Bucur, Irina Saulescu

Sarbatoarea fetitei moarte / The Dead Girl’s Feast / A festa da menina morta (Brazilia, 2008)
R. Matheus Nachtergaele; Cu: Jackson Antunes, Juliano Cazarre

3×3

Dan Pita

Concurs (Romania, 1982)
Cu: Gheorghe Dinica, Marin Moraru, Stefan Iordache

Pas in doi (Romania, 1985)
Cu: Claudiu Bleont, Ecaterina Nazare

Hotel de Lux (Romania, 1992)
Cu: Stefan Iordache, Irina Movila

Jim Jarmusch

Flori frante / Broken Flowers (SUA, 2005)
Cu: Bill Murray, Jeffrey Wright

Stranger Than Paradise (SUA, 1984)
Cu: John Lurie, Eszter Balint

Noapte pe Pamant / Night on Earth (SUA, 1991)
Cu: Gena Rowlands, Giancarlo Esposito

Mika Kaurismaki

Helsinki Napoli toata noaptea / Helsinki Napoli All Night Long (Finlanda / Suedia, 1987)
Cu: Kari Vaananen, Roberta Manfredi

Pierde-Vara / The Worthless / Arvottomat (Finlanda, 1982)
Cu: Matti Pellonpaa, Pirkko Hamalainen

Trei barbati intelepti / Three Wise Men / Kolme Viisasta Miest (Finlanda, 2008)
Cu: Kari Heiskanen, Pertti Sveholm

Bonus: 2 filme de scurt metraj

Potul cel mare / Jackpot 2 (Finlanda, 1982)
Cu: Tiina Bergstrom, Asmo Hurula

Mincinosul / Liar (Finlanda, 1981)
Cu: Aki Kaurismaki, Pirkko Hamalainen

FARA LIMITA

$9.99 (Israel / Australia, 2008)
R. Tatia Rosenthal; Cu: Tom Budge

Sufocare / Choke (SUA, 2008)
R. Clark Gregg; Cu: Sam Rockwell

Filmfobia / Filmefobia (Germania / Brazilia, 2008)
R. Kiko Goifman; Cu: Hilton Lacerda

Foame / Hunger (Marea Britanie, 2008)
R. Steve McQueen; Cu: Liam Cunningham

JCVD (Belgia / Franta / Luxemburg, 2008)
R. Mabrouk El Mechri; Cu: Jean-Claude Van Damme

Cealalta / L’autre (Franta, 2008)
R. Patrick Mario-Bernard, Pierre Trividic; Cu: Dominique Blanc

Posibilitatea unei insule / The Possibility of an Island / La possibilite d’une ile (Franta, 2008)
R. Michel Houellebecq; Cu: Benoit Magimel

Iubito, m-am indragostit / Honey, I’m in love! / Le grand depart (Canada, 2008)
R. Claude Meunier; Cu: Marie-Evelyne Baribeau, Helene Bourgeois Leclerc

Astree si Celadon / Les Amours d’Astree et de Celadon (Franta, 2007)
R. Eric Rohmer; Cu: Andy Gillet, Stephanie de Crayencour

Dintr-o bucata / One Shot (Danemarca, 2008)
R. Linda Wendel; Cu: Mille Lehfeldt, Karen-Lise Mynster

Shirin (Iran, 2008)
R. Abbas Kiarostami; Cu: Golshifteh Farahani, Mahnaz Afshar

Al noualea cer / Cloud 9 / Wolke Neun (Germania, 2008)
R. Andreas Dresen; Cu: Ursula Werner, Horst Rehberg
SUPERNOVA

Un profesor de tara / A Country Teacher / Venkovsky Ucitel (Cehia / Franta / Germania, 2008)
R. Bohdan Slama; Cu: Pavel Liska

Despre Elly / About Elly / Darbareye Elly (Iran, 2009)
R. Asghar Farhadi; Cu: Golshifteh Farahan

Acnee / Acne (Uruguay / Spania / Mexic / SUA, 2007)
R. Federico Veiroj; Cu: Yoel Berovici

Vin imediat / Back Soon / Skrapp ut (Islanda / Franta, 2008)
R. Solveig Anspach; Cu: Didda Jonsdottir

Buick Riviera (Croatia / Bosnia / SUA, 2008)
R. Goran Rusinovic; Cu: Slavko Stimac

Nunta la tara / Country Wedding / Sveitabrudkaup (Islanda, 2008)
R. Valdis Oskarsdottir; Cu: Hreinn Beck

Flame si Citron / Flame and Citron (Danemarca, 2008)
R. Ole Christian Madsen; Cu: Thure Lindhardt, Mads Mikkelsen

Intotdeauna / Forever / Za vedno (Slovenia, 2008)
R. Damjan Kozole; Cu: Dejan Spasic, Marjuta Slamic

Higher Force (Islanda, 2008)
R. Olaf de Fleur Johannesson; Cu: Petur Johann Sigfússon

Acasa / Home (Elvetia / Franta / Belgia, 2008)
R. Ursula Meier; Cu: Isabelle Huppert, Olivier Gourmet

Cum sa fii / How to Be (Marea Britanie, 2008)
R. Oliver Irving; Cu: Robert Pattinson, Rebecca Pidgeon

Te iubesc de mult / I’ve Loved You So Long / Il y a longtemps que je t’aime (Franta, 2008)
R. Philippe Claudel; Cu: Kristin Scott Thomas, Elsa Zylberstein

Involuntar / Involuntary (Suedia, 2008)
R. Ruben Ostlund; Cu: Villmar Bjorkman, Linnea Cart-Lamy

Fata-soldat / Little Soldier / Lille soldat (Danemarca, 2008)
R. Annette K. Olesen; Cu: Trine Dyrholm, Lorna Brown

Magnus (Estonia / Marea Britanie, 2007)
R. Kadri Kousaar; Cu: Anu Aaremae, Piret Avila

Mamut / Mammoth (Suedia / Danermarca / Germania, 2009)
R. Lukas Moodysson; Cu: Gael García Bernal

Revansa / Revanche (Austria, 2008)
R. Gotz Spielmann; Cu: Johannes Krisch, Irina Potapenko

Rumba (Franta / Belgia, 2008)
R. Dominique Abel, Fiona Gordon, Bruno Romy; Cu: Dominique Abel

Seraphine / Seraphine (Franta / Belgia, 2008)
R. Martin Provost; Cu: Yolande Moreau, Ulrich Tukur

Straini / Strangers / Zarim (Israel, 2003)
R. Guy Nattiv, Erez Tadmor; Cu: Patrick Albenque

Dragoste in stil Tandoori / Tandoori Love (Suedia, 2008)
R. Oliver Paulus; Cu: Lavinia Wilson, Vijay Raaz

Cumplit de fericit / Terribly Happy / Frygtelig lykkelig (Danemarca, 2008)
R. Henrik Ruben Genz; Cu: Jakob Cedergren

Ploaia blestemata / The Damned Rain / Gabhricha paus (India, 2009)
R. Satish Manwar; Cu: Sonali Kulkarni

Fata exploziva / The Exploding Girl (SUA, 2009)
R. Bradley Rust Gray; Cu: Mark Rendall

Mesagerul / The Messenger (SUA, 2009)
R. Oren Moverman; Cu: Woody Harrelson, Ben Foster

Tokyo sonata / Tokyo Sonata (Japonia, 2008)
R. Kyioshi Kurosawa; Cu: Teruyuki Kagawa

Muntele despadurit / Treeless Mountain (SUA-Coreea, 2008)
R. So Yong Kim; Cu: Hee-yeon Kim

Ape tulburi / Troubled Water / De usynlige (Norvegia, 2008)
R. Erik Poppe; Cu: Lene Bragli

Gata sa explodez / Voy a explotar (Mexic, 2008)
R. Gerardo Naranjo; Cu: Juan Pablo de Santiago

Noaptea alba a nuntii / White Night Wedding / Brudguminn (Islanda, 2008)
R. Baltasar Kormakur; Cu: Hilmir Snaer Guonason

Ziua lui Yuri / Yuri’s Day / Yuryev den (Rusia, 2008)
R. Kirill Serebrennikov; Cu: Kseniya Rappoport

Zift (Bulgaria, 2008)
R. Javor Gardev; Cu: Zahary Baharov
EVENIMENTE SPECIALE

Acasa / Home (Franta, 2009)
R. Yann Arthus-Bertrand
Proiectie simultana de Ziua Mondiala a Mediului, cu sprijinul Ro Image 2000 si al Asociatiei MaiMultVerde

Anticristul / Antichrist (Danemarca / Franta / Italia / Suedia / Germania, 2009)
R. Lars von Trier; Cu: Willem Dafoe, Charlotte Gainsbourg

Apararea chineza / Chinese Defense (Ungaria, 1999)
R. Tompa Gabor; Cu: Emil Gyory, Ivan Dengyel, Victor Rebengiuc
Proiectie speciala in onoarea regizorului de teatru clujean Tompa Gabor

Cenusa si sange / Cendres et sang (Franta / Romania / Portugalia, 2009)
R. Fanny Ardant; Cu: Ronit Elkabetz, Tudor Aaron Istodor
Film de inchidere al TIFF

Chiriasul / The Lodger (Marea Britanie, 1927)
R. Alfred Hitchcock; Cu: Marie Ault
Proiectie in aer liber la Meeting Point, acompaniata live de DuBase si Leizaboy

La capatul liniei (Romania, 1982)
R. Dinu Tanase; Cu: Mircea Albulescu, Livia Baba, Dan Condurache
Proiectie speciala in onoarea actorului Mircea Albulescu – Premiul de Excelenta TIFF 2009

Maestrul de scrima / Ashes and blood / El maestro de esgrima (Spania, 1992)
R. Pedro Olea; Cu: Assumpta Serna, Omero Antonutti
Proiectie speciala in onoarea actritei Assumpta Serna, membra in juriul TIFF 2009

Noul Val din filmul romanesc / La nouvelle vague du cinema roumain (Franta, 2008)
R. Marius Doicov, Vincent Guyottot; Cu: Radu Mihaileanu, Radu Muntean

Operatiunea Thunderbolt / Operation Thunderbolt (Israel, 1977)
R. Menahem Golan; Cu: Yehoram Gaon, Gila Almagor
Proiectie speciala in onoarea lui Menahem Golan, invitat de onoare al TIFF 2009

UMBRE – SCURT METRAJE

Dans macabru / Danse macabre (Canada, 2008)
R. Pedro Pires

Doi vechi iubiti / Two old lovers / Deux vieux aimants (Italia, 2009)
R. Alessandro Orlati; Cu: Pier Paolo Paganelli, Carlotta Pircher

Zece / DIX (Franta / Anglia, 2008)
R. Fabrice Le Nezet, Francois Roisin, Jules Janaud; Cu: Ian Faure

Cuiul / The Nail (Islanda, 2008)
R. Benedikt Erlingsson; Cu: Thorsteinn Gunnarsson

Etajul urmator / Next Floor (Canada, 2008)
R. Denis Villeneuve; Cu: Simone Chevalot

Maladia Schneider / Die Schneider Krankheit (Spania, 2008)
R. Javier Chillon; Cu: Fernando Guerra

Naufragiatii / Les naufrages (Franta, 2008)
R. Matthieu Fances; Cu: Laura Sepul, Denis Zaire Souchi

Lili (Estonia, 2008)
R. Riho Unt

Inghitituri / Tropezones (Spania, 2009)
R. David Macian, Eduardo Molinari; Cu: Bruto Pomeroy

Golgota (Spania, 2008)
R. Roman Rubert

Pistolul / La pistola (Italia, 2008)
R. Enico Ranzanici; Cu: Jacqueline Flous

Zombie Infectors 3 (Romania, 2008)
R. Nicolae Constantin Tanase; Cu: Andrei Grosu
UMBRE – LUNG METRAJE

Ciocolata / Chocolate (Tailanda, 2008)
R. Prachya Pinkaew; Cu: JeeJa Yanin

The Bone Man / Der Knochenman (Germania, 2009)
R. Wolfgang Murnberger; Cu: Birgit Minichmayr

Nu te teme / Fear me not / Den du frygter (Danemarca, 2008)
R. Kristian Levring; Cu: Ulrich Thomsen

Ascunzisul / The Hideout / Il Nascondiglio (Italia, 2007)
R. Pupi Avati; Cu: Treat Williams, Rita Tushingham

Criza carnivora / Animal crisis / La crisis carnivore (Spania, 2007)
R. Pedro Rivero; Cu: Alex Angulo, Pablo Carbonell

Martiri / Martyrs (Franta / Canada, 2008)
R. Pascal Laugier; Cu: Juliette Gosselin

Reginele din Langkasuka / Queens of Langkasuka (Tailanda, 2008)
R. Nonzee Nimibutr; Cu: Sorapong Chatree

Repo! Opera genetica / Repo! The Genetic Opera (SUA, 2008)
R. Darren Lynn Bousman; Cu: Alexa Vega

Sauna (Finlanda, 2008)
R. Antti-Jussi Annila; Cu: Ville Virtanen
Proiectat impreuna cu scurt metrajul Cupping at the Kotiharju Sauna

Copoiul / The Chaser / Chugyeogja (Coreea, 2008)
R. Hong-jin Na; Cu: Yun-seok Kim

Contesa / The Countess (Franta / Germania, 2009)
R. Julie Delpy; Cu: Julie Delpy, Anamaria Marinca

Vinyan (Franta / Belgia / Marea Britanie, 2008)
R. Fabrice Du Welz; Cu: Emmanuelle Beart, Rufus Sewell
FOCUS POLONIA

Ruptura / Scratch / Rysa (Polonia, 2008)
R. Michal Rosa; Cu: Jadwiga Jankowska-Cieslak

Fiorii tineretii / Sweet Rush / Tatarak (Polonia, 2009)
R. Andrzej Wajda; Cu: Krystyna Janda

Fotbalisti “descoperiti” / The Offsiders / Boisko Bezdomnych (Polonia, 2008)
R. Kasia Adamik; Cu: Marcin Dorocinski

FOCUS ITALIA

Haos linistit / Quiet chaos / Caos calmo (Italia, 2008)
R. Antonello Grimaldi; Cu: Nanni Moretti

Gomora / Gomorrah (Italia, 2008)
R. Matteo Garrone; Cu: Salvatore Abruzzese

Prima zi de iarna / The First Day of Winter / Il primo giorno d’inverno (Italia, 2008)
R. Marko Locatelli; Cu: Mattia De Gasperis

Planeta trecutului / The Past is a Foreign Land / Il passato e una terra straniera (Italia / Brazilia, 2008)
R. Daniele Vicari; Cu: Elio Germano

Taramul pieilor rosii / The Birdwatchers / La terra degli uomini rossi (Italia / Brazilia, 2008)
R. Marco Bechis; Cu: Claudio Santamaria

Marea Neagra / Black Sea / Mar Nero (Italia / Romania / Franta, 2008)
R. Federico Bondi; Cu: Ilaria Occhini, Doroteea Petre

PA-RA-DA (Italia / Franta / Romania, 2008)
R. Marco Pontecorvo; Cu: Evita Ciri

Pranzul de pe 15 august / Mid-August Lunch / Pranzo di ferragosto (Italia, 2008)
R. Gianni Di Gregorio; Cu: Gianni Di Gregorio
FOCUS FINLANDA

Treaba de barbat / A man’s job / Myehen tyo (Finlanda, 2007)
R. Aleksi Salmenpera; Cu: Tommi Korpela

Coincidente / Strange events / Erikoisia tapauksia (Finlanda, 2008)
R. Kanerva Cederstrom; Cu: Irma Junnilainen

Pamant inghetat / Frozen Land / Paha Maa (Finlanda, 2005)
R. Aku Louhimies; Cu: Jasper Paakkonen

Ganes (Finlanda, 2007)
R. Jukka-Pekka Siili; Cu: Eero Milonoff

Corul urlatorilor / Screaming Men / Huutajat (Finlanda, 2003)
R. Mika Ronkainen; Cu: Markku Alatalo

Umbra cartii sfinte / Shadow of the Holy Book / Pyhan Kirjan varjo (Finlanda, 2007)
R. Arto Halonen

Lacrimi de aprilie / Tears of April / Kasky (Finlanda, 2008)
R. Aku Louhimies; Cu: Samuli Vauramo

Sufrageria natiunii / The Living Room of the Nation (Finlanda, 2009)
R. Jukka Karkkainen

Fructul interzis / Forbidden Fruit / Kielletty hedelma (Finlanda, 2009)
R. Dome Karukoski; Cu: Marjut Maristo

Thomas (Finlanda, 2008)
R. Miika Soini; Cu: Lasse Poysti, Pentti Siimes, Mauri Heikkilä

FOCUS FINLANDA – SCURT METRAJE

Cupping at the Kotiharju Sauna (Finlanda, 1999)
R. Tahvo Hirvonen, Simo Rista

Scurt metraje regizate de Eija-Lisa Ahtila

Consolation Service (Finlanda, 2000)
Cu: Karoliina Blackburn

If 6 was 9 (Finlanda, 1995)
Cu: Elisa Korpjiarvi

Love is a Treasure (Finlanda, 2002)
Cu: Heikki Putro

Me / We, Okay Gray (Finlanda, 1993)

Today (Finlanda, 1997)
Cu: Tommi Korpela

FOCUS MOLDOVA

Documentare

800 de cai in violet (Moldova, 2008)
R. George “Goga” Agadjanean

Agonia surzilor / The Agony of The Deaf (Moldova 2009)
R. Ion Terguta

Tara povestilor / Country of Fairy Tales (Moldova, 2009)
R. George Agadjanean

Scurt metraje

Covorul / The rug (Moldova, 2008)
R. Otilia Babara; Cu: Sergiu Voloc

Discoteca se amana / No Disco for Today (Moldova, 2008)
R. Viorel Mardare; Cu: Sergiu Voloc

Fantezie feminina / Woman’s Fantasy (Moldova, 2009)
R. Sergiu Ciorescu; Cu: Emanuela Iorga, Denn Moisei

Maria, Marioara / Mary, Mary (Moldova, 2007)
R. Silvia Marzenco, Stefan Babara

O poveste despre o baba / A Story About an Aged (Moldova, 2009)
R. Emanuela Iorga; Cu: Vladimir Cobasnean

Regina Maria / Mariental (Moldova, 2008)
R. Olga Pascari

Switch (Moldova, 2008)
R. Artur Erhan; Cu: Sergiu Cumatrenco

Un frappe la Iasi / Have a frappe in Iasi (Moldova, 2008)
R. Serge Zanoaga
ZILELE COPIILOR

Fiul vanatorului de soimi / The Eagle Hunter’s Son / Die Stimme des Adlers (Suedia / Germania, 2009)
R. Rene Bo Hansen; Cu: Asilbek Badelkhan

Dunya si Desie / Dunya & Desie (Olanda / Maroc, 2008)
R. Dana Nechustan; Cu: Maryam Hassouni

Pusti de cartier / Kidz in da Hood / Forortsungar (Suedia, 2006)
R. Catti Edfeldt, Ylva Gustavsson; Cu: Beylula Kidane Adgoy

Eu, tu si toti cei pe care-i stim / Me and You and Everyone We Know (SUA, 2005)
R. Miranda July; Cu: John Hawkes, Miranda July

Dragoste de-o vara / My Summer of Love (Marea Britanie, 2004)
R. Pawel Pawlikowski; Cu: Natalie Press, Emily Blunt

Persepolis (Franta / SUA, 2007)
R. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi; Cu: Chiara Mastroianni

Tsotsi (Marea Britanie / Africa de Sud, 2005)
R. Gavin Hood; Cu: Presley Chweneyagae

Minoes / Undercover Kitty (Olanda, 2001)
R. Vincent Bal; Cu: Carice van Houten

Whale Rider (Noua Zeelanda / Germania, 2002)
R. Niki Caro; Cu: Keisha Castle-Hughes

Scrisoare regelui / The Letter for The King / De brief voor de koning (Olanda, 2008)
R. Pieter Verhoeff; Cu: Yannick van de Velde

Filme recomandate adolescentilor in varsta de peste 14 ani, din alte sectiuni ale TIFF:

Acnee / Acne
Fructul interzis / Forbidden Fruit
Sora Katiei / Katia’s Sister
Magnus
PA-RA-DA
Muntele despadurit / Treeless Mountain

FIGURI POLITICE

Cetateanul Havel / Citizen Havel / Obcan Havel (Cehia, 2008)
R. Miroslav Janek, Pavel Koutecký; Cu: Vaclav Havel

Prabusirea Casei Saddam / House of Saddam (SUA, 2008)
R. Jim O’Hanlon; Cu: Yigal Naor, Shohreh Aghdashloo

Il divo (Italia, 2008)
R. Paolo Sorrentino; Cu: Toni Servillo, Anna Bonaiuto

Dl. Guvernator / Mr. Governor / H:R Landshovding (Suedia, 2008)
R. Mans Mansson; Cu: Anders Bjorck

Amenintarea / The Threat / La minaccia (Italia, 2008)
R. Silvia Luzi, Luca Bellino; Cu: Hugo Chavez

ZILELE FILMULUI ROMANESC

Documentare si lung-metraje

Amintiri din Epoca de Aur (Romania, 2009)
R. Ioana Uricaru, Hanno Hofer, Razvan Marculescu, Contantin Popescu si Cristian Mungiu; Cu: Vlad Ivanov, Tania Popa, Ion Sapdaru

Cea mai fericita fata din lume (Romania, 2009)
R. Radu Jude; Cu: Andreea Bosneag, Vasile Muraru

Cealalta Irina (Romania, 2009)
R. Andrei Gruzsniczki; Cu: Andi Vasluianu

Constantin si Elena (Romania, 2008)
R. Andrei Dascalescu

Katalin Varga (Romania, 2009)
R. Peter Strickland; Cu: Hilda Peter, Tibor Palfy

Pescuit sportiv (Romania, 2009)
R. Adrian Sitaru; Cu: Ioana Flora, Adrian Titieni

Politist, adjectiv (Romania, 2009)
R. Corneliu Porumboiu; Cu: Dragos Bucur, Irina Saulescu

Apocalipsa dupa soferi (Romania, 2008)
R. Alexandru Solomon; Cu: Valerica Damian

Australia (Romania, 2009)
R. Claudiu Mitcu; Cu: echipa nationala de fotbal a persoanelor fara adapost din Romania

Nunti, muzici si casete video (Romania, 2008)
R. Tudor Giurgiu; Cu: Emilian Achim

Scurt metraje (1 program)

11 PM (12 min) (Romania, 2008)
R. Alex Sava; Cu: Razvan Tache, Razvan Barseti

Bric-Brac (18 min) (Romania, 2008)
R.Gabriel Achim; Cu: Paul Ipate, Ioana Blaj

Nunta lui Oli (21 min) (Romania, 2009)
R. Tudor Giurgiu; Cu: Adrian Titieni

O familie (15 min) (Romania, 2009)
R. Emanuel Parvu

Pentru el (9 min) (Romania, 2008)
R. Stanca Radu; Cu: Andreea Gramosteanu

Renovare (Romania, 2009)
R. Paul Negoescu; Cu: Simona Bondoc, Clara Voda

Tarantyno (18’) (Romania 2009)
R. Mircea Nestor; Cu: Bogdan Cotlet, Costi Dita
ZIUA HBO

Apocalipsa dupa soferi (Romania, 2008)
R. Alexandru Solomon; Cu: Valerica Damian

Australia (Romania, 2009)
R. Claudiu Mitcu; Cu: echipa nationala de fotbal a persoanelor fara adapost din Romania
Film difuzat in avanpremiera extraordinara, prin amabilitatea HBO Romania.

Nunti, muzici si casete video  (Romania, 2008)
R. Tudor Giurgiu; Cu: Emilian Achim

Alegeri americane / Recount (SUA, 2008)
R. Jay Roach; Cu: Kevin Spacey, Bob Balaban

Bernard si Doris / Bernard and Doris (SUA, 2008)
R. Bob Balaban; Cu: Susan Sarandon, Ralph Fiennes

DUCESELE – REGIZOARE OLANDEZE

Trece prin piele / Can Go Through Skin / Kan door huid heen (Olanda, 2009)
R. Esther Rots; Cu: Rifka Lodeizen

Sora Katiei / Katia’s Sister / Het zusje van Katia (Olanda, 2008)
R. Mijke de Jong; Cu: Ian Bok, Fred Goessens

Stanga / Left / Links (Olanda, 2008)
R. Froukje Tan; Cu: Jeroen van Koningsbrugge

Tacerea de iarna / Winter Silence / Winterstilte (Olanda, 2008)
R. Sonja Wyss; Cu: Gerda Zangger

Wolfsbergen (Olanda, 2007)
R. Nanouk Leopold; Cu: Piet Kamerman

Atlantis (Olanda, 2008)
R. Digna Sinke; Cu: Valerie Bedier de Prairie

Calimucho (Olanda, 2008)
R. Eugenie Jansen; Cu: Dicky Kilian
ZIUA FILMULUI MAGHIAR

Noroc chior / Fluke / Mazu (Ungaria / Germania / Franta, 2008)
R. Tamas Kemenyffy; Cu: Andor Lukats

Anti-Hollywood / Off Hollywood (Ungaria, 2007)
R. Szabolcs Hajdu; Cu: Orsolya Torok-Illyes

Cantec despre viata / Song of Lives / Eletek Eneke (Ungaria, 2008)
R. Csaba Bereczki; Cu: Istvan Jambor „Dumnezeu”

Anchetatorul / The Investigator / A nyomozo (Ungaria / Suedia / Irlanda, 2008)
R. Attila Gigor; Cu: Zsolt Anger

Baietii de pe Strada Soarelui / The Suns Street Boys / A nap utcai Fiuk (Ungaria, 2007)
R. Gyorgy Szomjas; Cu: Sandor Czeczo

DOCUMENTARE MAGHIAR-TRANSILVANENE

Fantana minunata a doctorului Benedek / The Miraculous Fountain of Doctor Benedek (Ungaria / Romania, 2009)
R. Balint Zagoni

Mica bucurie / Tiny Joys (Romania / Ungaria, 2009)
R. Balint Ibolya; Cu: Sandor Levente Feher

SCURT-METRAJE MAGHIAR-TRANSILVANENE

Firul Ariadnei / Ariadne’s Thread (Romania / Ungaria, 2009)
R. Attila Bertoti

Film de animatie

Flirt (Romania, 2008)
R. Rita Both; Cu: Zonga Plajas

Moartea mica / La petite mort (Romania, 2008)
R. Zsolt Kato; Cu: Hajnalka Szalma

Autogol / Own Goal (Romania, 2009)
R. Jozsef Laszlo; Cu: Andras Buzasi

SCURT-METRAJE EROTICE ALE MAGHIARILOR DIN TRANSILVANIA

Cucul / Cuckoo (Romania / Ungaria, 2008)
R. Cecilia Felmeri; Cu: Laszlo Gyorgy

Pentru Lucia / For Lucia (Romania, 2006)
R. Cecilia Felmeri; Cu: Laszlo Gyorgy

The Slavey (Ungaria, 2007)
R. Petra Szocs; Cu: Tompa, Eva Bakos

Genius Diabolis (Ungaria, 2007)
R. Robert Lakatos; Cu: Robert Dunkler
CE SE INTAMPLA DOCUMENTARULE?

7 regizoare nevazatoare / 7 Blind Women Filmmakers / 7 Zan filmsaz-e nabina (Iran, 2008)
R. Sara Parto, Mahdis Elahi, Shokoofe Davarnejad, Narges Haghighat, Banafshe Ahmadi, Naghmeh Afiat, Neda Haghighat

Ochi negri / Black Eyes / Zwarte ogen (Olanda, 2008)
R. Jan Bosdriesz

Intoarce-te, Kate / Come back, Kate (Olanda, 2008)
R. Quirine Racke, Helena Muskens

Garapa (Brazilia, 2009)
R. Jose Padilha

Herb si Dorothy / Herb and Dorothy (SUA, 2008)
R. Megumi Sasaki; Cu: Will Barnet, Robert Barry

Om pe sarma / Man on Wire (Marea Britanie, 2008)
R. James Marsh; Cu: Philippe Petit

Citeste dupa ce mor / Must Read After My Death (SUA, 2007)
R. Morgan Dews

Rene (Cehia, 2009)
R. Helena Trestikova; Cu: Rene Plasil

Ne vedem la Turnul Eiffel / See You at the Eiffel Tower (Bulgaria, 2008)
R. Valentin Valchev

Valentino / Valentino: The Last Emperor (SUA, 2008)
R. Matt Tyrnauer; Cu: Giorgio Armani, Karl Lagerfeld

Voci din El-Sayed / Voices from El-Sayed (Israel, 2008)
R. Oded Adomi Leshem

Forme de hartie / Between the folds (SUA, 2008)
R. Vanessa Gould

Iubiri oarbe / Blind Loves / Slepe Lasky (Slovacia, 2008)
R. Juraj Lehotsky; Cu: Peter Kolesar

Winnipegul / My Winnipeg (Canada, 2007)
R. Guy Maddin; Cu: Ann Savage
ZIUA RROMA

Carmen il intalneste pe Borat / Carmen Meets Borat (Olanda, 2008)
R. Mercedes Stalenhoef

Dusty Suit (Ungaria, 2008)
R. Arthur Balint; Cu: Ferenc Levai

Hai noroc! / Good luck!  (Ungaria, 2008)
R. Robert Lakatos; Cu: Lorand Boros, Lajos Gabor

Ia-ma si du-ma departe / Prendimi e portami via (Italia, 2003)
R. Tonino Zangardi; Cu: Valeria Golino

In final, nu uitati ca Blogul CineFan.ro participa la un concurs pe http://www.ursusfilm.ro/ despre cele mai interesante relatari de la TIFF 2009. daca va place, sau v-a placut ce-am scris, votati-ma pe www.ursusfilm.ro Va multumesc anticipat!

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Top